www.testfreaks.com

Reviews, reviews, reviews...

Fantastic Pets
8.2 out of 10

Fantastic Pets

Bring your Fantastic Pet to life! Fantastic Pets is the only vid Read more

Great Deal: $14.99

Reviews and Problems with Fantastic Pets

Showing 1-3 of 3
Overall 7
7.0

Fantastic Pets Xbox Kinect Review

DailyGame
3 May 2011
  • Excerpt: As the Xbox Kinect evolves from a peripheral of promise to one that actually delivers, fewer buzz terms are getting thrown around describing the experience. So when THQ used “augmented reality” to describe the gameplay of Fantastic Pets for Xbox Kinect, I was both intrigued and skeptical. On one hand, using a buzz term is often a gimmick to hide other shortcomings, but in some instances it’s the only way to communicate a new mechanic.
  • Read full review
Overall 8
8.0

Fantastic Pets

games xtreme
19 April 2011
  • Summary: Games Xtreme grabs hold of a new pet; will it be a fantastic wolf, an enchanting dragon...or an amazing horse? Who knows!
  • Read full review
Overall 7
7.0

Fantastic Pets

Konzolista.cz
30 July 2011
  • Summary: Fantastic Pets je určitě zajímavou hrou pro Kinect a pokud máte doma malé děti, nemáte co řešit. Budou se u ní hodně bavit a navíc u ní stráví spoustu hodin. Pro dospělého hráče tato hra moc není, ale to neznamená, že se nenajde někdo, komu se bude líbit. Je jen škoda několika menších detailů, které se nepovedly odchytit, protože hra by tak získala asi ještě o bodík více. Také zamrzí absence lokalizace, když je určena převážně pro děti. I ta sedmička ji ale sluší.
  • Read full review Translate to English