www.testfreaks.com

Reviews, reviews, reviews...

Netac A200

Netac A200

Build-in FM transmitter, one-press design for transmitting; * Read more

Best Price at Amazon

Reviews and Problems with Netac A200

Showing 1-2 of 2
Overall 6
6.0

User Review

Breadmaster, Cnet.co.uk
11 September 2011
  • Summary: I bought this item because I wanted an MP3 player with a BUILT-IN fm transmitter, and didn't want to pay over 100 dollars for it, and I don't care much for Apple products. Well that's exactly what happened. I have the 2 Gig version and use it for transmitting the FM signal to my car radio, or my home radio, or my friends radio.
  • Pros: The music sounds great. Built in FM transmitter is indeed handy. Relatively cheap. When connected to computer, works good. There's a "hold" switch, so that you don't accidentally press other buttons when picking it up.
  • Cons: Smaller than I thought! Would be hard watching videos. It's small size makes it awkward to use. You also look at the screen sideways.
  • Read full review

User Review

Jakub Melzoch, MP3 přehrávače
17 August 2006
  • Summary: Recenze MP3 přehrávače Netac A200 MP3 přehrávač Netac 200 nabízí příjemný moderní design, velký displej a bohatou výbavu funkcí. Mimo jiné umožňuje vysílání v pásmu FM a tím i propojení s jakýmkoli autorádiem. Co si přinesete domů? Průhledná plastová bublina obsahuje přehrávač, který je pod krytem vidět, ale další neprůhledný plast už skrývá bílá sluchátka, stříbrné poutko na krk, USB kabel, nabíječku do auta a uživatelskou příručku. Baterie je zabudovaná do přístroje.
  • Read full review Translate to English